Köpek ve Kedilerde Kutanöz Vaskülit

Kutanöz Vaskülit Nedir?

Vaskülit, kan damarlarının (arterler, damarlar veya kılcal damarlar) inflamatuar bir sürecidir. Kutanöz, derinin etkilendiği anlamına gelir. Derideki kan damarları iltihaplandığında buna kutanöz vaskülit denir. Zayıflamış veya daralmış damarlar ve bazen kan pıhtıları cilde oksijen ve besin akışını azaltır. Köpek ve kedilerde kutanöz vaskülit nadirdir.

Kutanöz Vaskülit Neye benziyor?

Kutanöz vaskülit belirtileri etkilenen kan damarlarının boyutuna ve konumuna bağlıdır. Erken vakalarda sadece saç dökülmesi olabilir. Kutanöz vaskülitin diğer belirtileri arasında kızarıklık, şişme, yaralar ve kanama bulunur. Kutanöz vasküliti olan bir köpek veya kedide yalnızca cilt değişiklikleri olabilir veya iştah azalması, uyuşukluk veya ateş gibi başka belirtiler de görülebilir.

Kutanöz vaskülit vücudun bir yerinde veya büyük bölümünde cilt değişikliklerine neden olabilir. Kulaklar, kuyruk uçları ve pençe yastıkları yaygın yerlerdir. Bir köpek veya kedinin kulak kepçesi (kulak kepçesi) dahil olduğunda buna pinnal vaskülit denir. Bir veya her iki kulakta da saç dökülmesi, kabuklanma ve kanama olabilir. Vaskülit bir köpeğin kuyruğunu etkilediğinde, kuyruk sallama kuyruk ucundaki kabuklanmaları kırabilir ve kanamaya neden olabilir. Pençe pedlerindeki ciddi kutanöz vaskülit vakaları, pati pedlerinin ortasında kanayan yaralara (ülser) yol açarak köpek veya kedinin yürümesini acı verici hale getirebilir. Kulak ve kuyruktaki kan damarları küçük olduğundan, pinnal ve kuyruk ucu vasküliti kan akışında ciddi bir blokaj oluşturabilir. Daha sonra kulağın ve kuyruğun bazı kısımları ölebilir (nekroz) ve siyah görünebilir. Kutanöz Vaskülit Nasıl Teşhis Edilir?

Diğer birçok cilt sorunu kutanöz vaskülite benzemektedir. Veteriner hekim, bakteri, maya ve akarlar gibi saç dökülmesinin ve kabuklu cildin diğer nedenlerini araştırmak amacıyla cilt testleri için örnekler alabilir. Kan damarları vücudun her yerinde olduğundan, veteriner köpeğinizi ve kedinizi diğer vaskülit belirtileri açısından da inceleyecektir.

Daha sonra vaskülit tipini teşhis etmek ve belirlemek için çeşitli testler kullanılır. Farklı inflamasyon türleri, farklı kutanöz vaskülit formlarına yol açar.

Kutanöz vaskülit aynı zamanda vücudun başka yerlerindeki kan damarlarına zarar veren başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle veteriner hekim aşağıdaki testlerden bir veya birkaçını da yapabilir:

  • Kan testleri
  • İdrar testleri
  • X ışınları
  • Ultrason, vücudun fotoğraflarını çekmek için ses dalgalarını kullanan invazif olmayan bir testtir.
  • Deri biyopsisi, küçük bir deri ameliyatı yoluyla küçük bir deri parçasının alındığı ve kan damarlarının bir veteriner patolog tarafından mikroskop altında incelendiği bir testtir.
  • Evcil hayvanınız ayrıca biyopsinin gerekli olup olmadığını belirlemek ve ek bakım için kulak ve cilt hastalıklarında uzmanlaşmış bir veteriner olan bir veteriner dermatoloğa da sevk edilebilir.

Kutanöz Vaskülitin Uzun Dönem Prognozu Nedir?

Bu, kutanöz vaskülitin türüne ve bazen vaskülitin ne kadar hızlı teşhis edilip tedavi edildiğine bağlıdır. Özellikle ilaçlar ayarlandığında lezyonlar gelip gidebilir. İlaçlar azaltıldığında köpeğiniz veya kedinizde yeni kutanöz vaskülit belirtileri gelişmeye devam ederse, bunları yaşamlarının geri kalanında tedavi etmeniz gerekebilir.

Kulakların üzerinde zaten ölmüş olan deri (nekroz) tekrar büyümeyecektir. Bunun yerine yara izi kalacak ve kulağın bir kısmı eksik kalacaktır. Ancak vasküliti yönetmek ve cilde daha fazla zarar gelmesini önlemek için birçok ilaç kullanılabilir. Kutanöz vaskülitin nedeninin evcil hayvanınızın veterineriyle teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi de bu hastalığın yönetilmesini kolaylaştırabilir.