Kedi ve Köpeklerde Kulak Hematomu


Hematom Nedir?

Hematom, bir doku içinde kanama meydana geldikten sonra kırılan bir kan damarı tarafından oluşturulan şişliktir. Kulak kapaklarındaki hematomlar, baş sallamanın kulak kapağı içindeki bir kan damarını parçalaması sonucu ortaya çıkar. Kulak kepçesi kısmen veya tamamen kanla şişebilir. Şişlik o kadar büyük olabilir ki kulak kanalı açıklığı tıkanabilir. Kulak kepçesinin ekstra ağırlığı rahatsız edici olabilir ve kulakların taşınmasında kalıcı bir değişikliğe yol açabilir. Bu durum köpeklerde daha sık görülür ancak kedilerde de ortaya çıkabilir. Kulak kepçesi bir su balonu gibi dalgalı ve sıvı dolu bir his verecektir.

Küçük bir hematom aslında sorun olmayabilir ve onarım gerektirmeyebilir. Hematomun onarılması gereken birkaç durum vardır.

Hematom o kadar büyüktür ki kulak kanalı tıkanır (tıkanır). Böyle bir durumda kulak enfeksiyon açısından değerlendirilemeyeceği gibi herhangi bir enfeksiyon da tedavi edilemez. Bu durumda kulak kanalına erişilmeden önce hematomun rahatlatılması gerekir.
Hematom, doğal iyileşmenin kulak kanalını kalıcı olarak daraltacak şekilde yara izi oluşturacağı bir yerdedir. Kalıcı olarak dar bir kulak kanalı, hastayı ömür boyu kulak enfeksiyonlarına yatkın hale getirebilir. Bu özellikle kedilerde görülen bir sorundur.
Sahibi, ağır kulak kanadının evcil hayvan için kabul edilemeyecek derecede rahatsız olduğunu düşünüyorsa hematomun onarılması gerekir. Hematom çözüldükten sonra kulak kanadının dik durma kabiliyetini en üst düzeye çıkarmak veya kozmetik nedenlerden dolayı kulak kanadında aşırı yara izini önlemek.

Rahatlatmak için ne yapmalıyız?

Kortikosteroid tedavisi ile tıbbi tedavi kullanarak iyi sonuçlar elde etmektedir.

Aspirasyon

Bu prosedür, sıvı içeriğini hematomdan çıkarmak için basitçe bir şırınga kullanılmasını içerir. Sorun, sıvı çıkarıldığında geride bir boşluk kalması ve bu alanın daha fazla sıvıyla kolayca yeniden doldurularak yalnızca geçici sonuçlara yol açmasıdır. Aspirasyon yönteminin faydaları, ucuz olması ve uygulanmasının nispeten kolay olmasıdır, ancak dezavantajları enfeksiyona yol açabilmesi ve birden fazla girişim gerektirebilmesidir. Hematomdaki pıhtı zaten iyi organize olmuşsa ve yara izi bırakma yolundaysa, aspire edilecek fazla sıvı kalmayabilir ve teknik işe yaramayabilir. Genellikle başka yöntemler kullanılır.

Cerrahi

Burada kulak kepçesine cerrahi olarak bir kesi yapılır. Hematomdaki sıvı ve kan pıhtıları boşaltılır. Hematomun tekrar sıvıyla dolmasını önlemek için hematom alanına kulak kıkırdağı alınarak veya alınmadan kulak kepçesinden kısmen veya tamamen dikey veya yatay olarak çok sayıda dikiş atılır. Bazen ameliyat sonrası bandaj uygulanır, bazen uygulanmaz. Dikişler genellikle üç hafta içerisinde iyileşir.

Kedilerde İşitsel Hematom

Ameliyattan önce kulak hematomu. Kulak kanalının şişlik nedeniyle tamamen tıkandığını unutmayın. Kendi kendine düzelmesine izin verilirse kanal kolayca yara iziyle kapanabilir ve enfeksiyonun kapanmasına neden olabilir.
Kedilerde durum köpeklere göre biraz daha karmaşıktır çünkü büyük ölçüde kedi kulağındaki kıkırdak iltihaba karşı daha hassastır ve yara izi daha şiddetlidir. Bu, tedavi edilmeyen hematomun kalıcı olarak daralmış bir kulak kanalı oluşturma ve uzun süreli kulak enfeksiyonu potansiyeli oluşturma olasılığını artırır. Kedilerin kulak kıkırdağı, köpeklerin kulak kıkırdaklarına göre daha fazla iyileşme deformitesi yaşama eğilimindedir ve daha ince kulak kepçesi alanlarında daha fazla kıvrılma ve yumuşama görülür.

Ameliyat sonrası bu kedinin kulak kanalı enfeksiyonu önlemek için açılır ancak bir sorun var.
Bunun anlamı, kedilerde kulağın kendi kendine iyileşmesine izin verme konusunda köpeklere göre daha az hareket alanı olduğu anlamına gelir. Kedinin kanalının daralma eğilimi daha yüksek olduğundan cerrahi onarım özellikle önemlidir. Bununla birlikte, gerçek kulak kanadının daha doğal bir kozmetik görünümünü elde etmek kedilerde köpeklere göre daha zordur. Fonksiyona odaklanmak daha önemlidir.

Köpeklerde İşitsel Hematom

Köpeklerde olduğu gibi, kedilerin hematomu da genellikle kulak enfeksiyonları ve ardından gelen baş sallamalardan kaynaklanır. (Kedilerde kulak enfeksiyonlarının çoğu kulak akarlarından kaynaklanır, ancak pek çok istisna vardır.) Ameliyat sonrasında bandajlama sıklıkla kullanılır ve kulağın çizilmesini önlemek için Elizabeth dönemi tasması da kullanılır. Kedinin yaklaşık 3 haftalık iyileşme süresi vardır.