Kedi ve Köpeklerde Kriptorşidizm


Kriptorşidizm Nedir?

Kriptorşidizm, bir erkeğin testislerinin skrotuma inmediği (düşmediği) bir durumdur. Doğumda, erkek köpek yavrusu veya yavru kedinin testisleri kasık halkasının yakınında bulunur.

İlk Ne Zaman Teşhis Edilir?

8 haftalıkken, yavru köpeğin skrotumunda testisler elle tutulur hale gelir. Ancak testisler küçükse veya köpek yavrusu obezse skrotal ve supraskrotal testislerin palpe edilmesi zor olabilir. Genç yavru köpeklerde testisler skrotum ile kasık bölgesi arasında da serbestçe hareket edebilir.

8 ila 16 hafta arasında yavru kedinin testislerinde hissedilir hale gelirler. Tutulan bazı testisler palpe edilebilir. Bununla birlikte, karın içinde tutulan testisler genellikle fizik muayenede ele gelmez.

Fetüste gubernaculum adı verilen bir yapı, testisleri (gelişim sırasında böbreğin yanında bulunur) skrotuma bağlar. Bu yapı düzgün gelişemezse, testis skrotuma değil, karın boşluğuna, kasık kanalına vb. yerleşecektir.

Kriptorşidizm tek taraflı (yalnızca bir tarafta meydana gelir) veya iki taraflı (her iki tarafta meydana gelir) olabilir. Tek taraflı kriptorşidizm genellikle sağ testisi içerir. Bilateral kriptorşid hayvanlar genellikle kısırdır çünkü karın içindeki yüksek vücut sıcaklığı sperm üretimini engellemek için yeterlidir. (Ancak hayvanlar yine de erkek davranışları sergileyecektir.)

Sık Görülen Türler Nelerdir?

Kriptorşidizm köpeklerde oldukça yaygın bir kusurdur. Etkilenmesi en muhtemel köpek ırkları arasında Yorkshire terrier, Pomeranian, Fransız fino köpeği, Sibirya kurdu, minyatür schnauzer, Shetland çoban köpeği, Chihuahua, Alman çoban köpeği, dachshund ve brachycephalic ırkları yer alır, ancak herhangi bir cinste veya karışık cinste meydana gelebilir. X’e bağlı, otozomal resesif bir özellik olarak kabul edilir. Eğer hayvan kriptorşid ise üreme amacıyla kullanılmamalıdır. Kriptorşid testisleri olan köpekler testis torsiyonuna ve testis kanserine yatkındır, bu nedenle daha sonra ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için bu köpeklerin kısırlaştırılması gerekir.