Kedi ve Köpeklerde Elektrik Çarpması

Elektrik çarpması ciddi doku hasarına neden olabilir (termal veya ısı yanığı gibi) ve ayrıca akciğer ödemi (akciğerlerde sıvı olması) gibi ciddi iç komplikasyonlara da yol açabilir. Akciğerlerdeki sıvı 24 saate kadar gecikebilir. Acil veteriner bakımı gereklidir, ancak evde yapabileceğiniz birkaç şey yaralanmanın boyutunu en aza indirebilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Ne Yapmalıyız

  • Elektrik kablosunu prizden çekin veya elektriği kapatın.
  • Bu mümkün değilse, evcil hayvanı elektrik kaynağından uzaklaştırmak için kuru bir tahta süpürge veya diğer iletken olmayan nesneler kullanın.
  • Solunumu ve nabzını kontrol edin. Gerekirse CPR’ye başlayın.
  • Evcil hayvan nefes alıyorsa, güvenli bir şekilde yapılabiliyorsa ağzında yanık olup olmadığını kontrol edin. Yanıklara soğuk kompres uygulayın.
  • Isı kaybını önlemek için evcil hayvanınızı bir battaniyeyle örtün.
  • Mümkün olan en kısa sürede veteriner yardımına başvurun.

Ne Yapmamalıyız

Elektrik kaynağından ayrıldıktan sonra tamamen normal görünse bile evcil hayvanınızı muayene ettirmeyi ihmal etmeyin. Veteriner hekim tarafından belirtilmediği sürece herhangi bir ilaç veya sıvı vermeyin.
Elektrik çarpmasına maruz kalan herhangi bir hayvan, görünürde herhangi bir komplikasyon olmasa bile bir veterinere götürülmelidir. Elektrik çarpması hayatı tehdit eden bir acil durumdur. Kalbin anormal elektriksel aktivitesine veya şoktan saatler sonra ölümcül olabilecek akciğerlerde sıvı birikmesine neden olabilir. Çoğu hasta, akciğerlerin normal olduğundan emin olmak için birkaç saat veya gece boyunca gözlemlenir ve göğüs röntgeni önerilebilir.